تبلیغات
پایگاه بزرگ علم،فناوری و دانلود - چهره پنهان گوگل رو شد !!!

چهارشنبه 9 بهمن 1387  11:37 ب.ظ    ویرایش: - -
توسط: حامد
نوع مطلب: اخبار مهم ،

نامه‌های کارکنان سابق گوگل،‌ که شکایت‌هایشان را مطرح کرده بودند، در یک وبلاگ عمومی لو رفت.

برای کار کردن، گوگل یکی از
بهترین شرکت‌های دنیاست. کارکنان گوگل حسابی نازپرورده‌اند. ماساژورها دم دستشان است و ساعت ناهار می‌توانند از سوشی و بستنی هاگن‌داز رایگان لذت ببرند. به آن‌ها گفته شده که در بیست درصد وقتشان می‌توانند هر کاری که دلشان بخواهد انجام دهند.
اما ظاهرا این شرایط برای همه این‌طور نیست. اخیرا یک سری ای‌میل از کارکنان سابق گوگل منتشر شده که در آن‌ها،‌ حتی در مورد مدرن‌ترین محل کار هم، ‌همان گله‌های قدیمی کارمندان به چشم می‌خورد؛ درآمد کم،‌ ساعات کاری زیاد،‌ مدیران نالایق،‌ فقدان خدمات جانبی و فرآیند استخدامی که برای ماه‌ها افراد را در برزخ نگه می‌دارد. در کل،‌ پیام‌ها حاوی این مساله‌اند که اغلب این افراد فکر می‌کردند با کار در گوگل به سرزمین موعود می‌رسند، اما با ناامیدی فراوان این شرکت را ترک کرده‌اند.
اسکات که در لندن برای گوگل کار می‌کرده، نوشته:« شما همه جا می‌خوانید که کار کردن برای گوگل خیلی فوق‌العاده است. دو سال اول هم واقعا همین‌طور بود. ‌ اما قبل از این که آن‌جا را ترک کنم، به فضایی پر از شکایت‌های بی‌صدا تبدیل شده بود،‌ با آدم‌های بااستعدادی که تحلیل رفته بودند و ساختاری که باعث خصومت و سیاسی‌بازی شده بود.»
سال گذشته، گوگل از کارکنان سابقش درخواست کرد دلیل تصمیم ترک این شرکت را برای گوگل بفرستند. بسیاری از این افراد این دلایل را صادقانه و به‌شکل خصوصی برای گوگل ای‌میل کردند؛ اما تمام آنها در وبلاگ
عمومی تک‌کرانچ (TechCrunch) لو رفتند. نامه‌هایی که در این وبلاگ منتشر شده‌اند، فقط در حدی تغییر داده شده‌اند که نویسنده مشخص نباشد.
به نقل از یکی از کارکنان سابق گوگل، به افراد قول مجموعه خدمات خیلی بیشتری داده شده بود،‌ در حالی که تمام آنها هزینه‌بر بود. برای مثال، اریک اشمیت، ‌رئیس و مدیر اجرایی، وقتی فهمید این تعهد چندین میلیون برایش هزینه دارد، بی‌خیال شد: « او به حالت جانشین خسته و آشنایش برگشت. مردم برای پول در گوگل کار نمی‌کنند،‌ بلکه در گوگل کار می‌کنند تا دنیا را تغییر دهند! جمله‌ای که همیشه مرا یاد لویی چهاردهم می‌انداخت. هنوز هم وقتی یاد این ژست‌های اخلاقی می‌افتم، از نفرت می‌لرزم.»
با این همه، خیلی‌‌ها با بیان این که کارکردن برای گوگل خیلی بهتر از سایر شرکت‌هاست، از گوگل در برابر این اتهامات دفاع کرده‌اند.

اما خب، دلایل ترک گوگل بسیار زیاد و متنوع بودند. خیلی‌ها گفته‌اند که با کار در شرکت‌های دیگری مثل مایکروسافت، به راحتی می‌توانستند درآمد بیشتری داشته باشند، اما اهمیت داشتن گوگل در رزومه‌شان آ‌ن‌ها را نگه داشته بود. برخی دیگر گفته‌اند که به خاطر مزخرف بودن مدیرانشان گوگل را ترک کرده‌اند. یکی از کارمندان هم عنوان کرده که شرکت را "با درماندگی و استرس فراوان" ترک کرده است.
دان، یکی از کارمندان سابق گوگل می گوید:« از گوگل انتظار می‌رفت که یک جور نیروانا باشد. اگر نتوانی در گوگل شاد باشی، چه جای دیگری ممکن است شاد باشی؟‌ واقعیت این است که اگر در خطی بیفتید که کاستی‌ها را ببینید، گوگل برای کار کردن جای وحشتناکی خواهد بود.»
اکثر افراد به دلیل فرایند استخدامی گوگل، آن را ترک کرده بودند؛ چون برای ما‌ه‌ها باید منتظر می‌ماندند تا کارها از بالا کامل شود و مراحل ریز مدیریتی را با لری پیج بگذرانند؛ در حالی که این همکار موسس همچنان در حال مرور رزومه کارمندان آینده بود.
یکی از سخنگویان گوگل می‌پذیرد که رویه استخدام طولانی است، اما می‌گوید:« به عقیده ما ارزشش را دارد. اگر بتوانی افراد فوق‌العاده‌ای را به کار بگیری و آن‌ها را در جریان استخدام وارد کنی، افراد بهتری خواهی داشت.»

گلایه یکی از کارکنان این است که در
گوگل فقط کسانی ارتقا می‌یابند که اعتیاد به کار دارند. وی می‌گوید:« حتی آن چیزهایی هم که با آن پز می‌دهند، ‌مثل کانتین‌هایی که از شام کبابی تا سالادهای سالم در آنها پیدا می‌شود، هزینه داشتند. اگر برای شام می‌ماندید بهتر بود، چون باید تا بعد از ساعت کاری کار می‌کردید.»
این شکایات با تصویر عمومی گوگل خیلی تفاوت دارند. سال گذشته،‌ موسسه بهترین محل کار، گوگل را "بهترین محل کار بریتانیا" خواند و مجله فورچون نیز به آن لقب "بهترین شرکت برای کار در آمریکا" را داد.
دفاتر گوگل به خاطر ویژگی‌ها و پزهایشان، افسانه‌ای‌اند. در دفتر مجلل لندن گوگل واقع در ویکتوریا،‌ کارمندان هر ماه ماساژ رایگان دارند و می‌توانند از اتاق بازی و سالن یوگای موجود در شرکت استفاده کنند.
در زوریخ، کارمندان برای رفتن به سایر طبقات از دیرک‌های آتش‌‌نشانی استفاده می‌کنند و جلساتشان را در غلاف‌های قطب شمالی برگزار می‌کنند.
در کالیفرنیا،‌ با نمای کوهستان، سخنرانان برجسته‌ای مثل باراک اوباما و هیلاری کلینتون با سخنانشان معروف شدند.
اما اخیرا از درخشش این شرکت کم شده است. در هفته گذشته 100 پست کاری حذف شد که اولین کاهش نیرو به این بزرگی در تاریخ 11 ساله گوگل بود. یکی از سخنگویان گوگل گفت:‌ «درست است که همیشه شماری از کارکنان سابق وجود دارند که گوگل را مناسب خود نمی‌دیده‌اند، ‌اما برای اکثریتی که باقی مانده‌اند چنین نیست.»

منبع : خبر آنلاین

   


نظرات()   

پایگاه بزرگ علم،فناوری و دانلود